• Čeština
  • English
  • Deutsch
  • Français
  • Русский

Rozpoutá vášeň

Nakupte v e-shopu

Téma na prázdniny: čím vytápět?

27. 6. 2022

V prázdninovém tématu se zaměříme na srovnání nákladovosti vytápění rodinných domů různými spotřebiči a médii. V dnešní době je to velmi aktuální téma tím spíše, když ceny paliv letí raketově nahoru a jakákoliv predikce cen paliv se nemá o co opřít.

Uvažujeme klasickou rodinu 2 dospělí a 2 děti a bungalov cca 150 m2, ať je srovnání co nejjednodušší. V potaz bereme níže uvedené klasické zdroje:

Z hlediska ceny za roční spotřebu platí to, že sice nevíme kolik jaké médium bude stát, ale víme, že poměr srovnání uvedených médií zůstává přibližně stejná. Platí, že mezi nejlevnější patří stále:

Mezi drahá média řadíme:

Jde nám o zobecnění informace, co očekávat na trhu s teplem a jaké lze očekávat trendy. Růst budou všechna média, ovšem nerovnoměrně. Je evidentní, že dřevo a odvozená média budou zdražovat, nicméně menším tempem než plyn či elektřina. A hlavně proto, že rapidně roste zájem o krbová kamna, vložky i kotle na peletky, a tedy sílí poptávka po palivu. To samé se týká uhlí, ovšem spalování hnědého uhlí (v kotlích) v domácnostech není dlouhodobě udržitelné (silně neekologický zdroj vytápění, kde lze očekávat zákaz).

Průšvihem se stává zemní plyn, kdy nejen vlivem dotační politiky si tisíce domácností pořídily moderní kotle na spalování plynu. Vlivem války na Ukrajině a politických tlaků hrozí přerušení dodávek plynu a jeho cena tak raketově roste. Nelze vůbec předvídat, zda plyn na další roky bude pro domácnosti k dispozici a za jakou cenu.

Vytápění elektřinou bylo, je a bude vždy nákladné. Jsme na prahu skokového zdražování elektřiny a co bylo drahé již nyní, může se stát téměř nedostupné. Vytápění elektřinou se stane výsadou movitějších lidí.

Na portálu TZB info najdete sofistikovaný srovnávač, kde si můžete definovat vybrané parametry, jako počet osob v domácnosti nebo tepelné ztráty. A hlavně zjistíte orientační roční náklady na energie.

https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/138-porovnani-nakladu-na-vytapeni-teplou-vodu-a-elektrickou-energii-tzb-info

Doporučení za nás – sázka na krbová kamna a krbovou vložku je sázka na jistotu. Dřevo bude vždy k dispozici, jedná se o obnovitelný zdroj energie. K tomu se kamna či vložka mohou stát designovou záležitostí a takový středobod domácnosti. Solidní alternativou je kotel na peletky nebo štěpku, ačkoliv o designu tady nemůže být řeč. Elektrika a zemní plyn je bohužel sázka do nejistoty. Plyn se může stát nedostupným a elektřina zase příliš drahá. To už je lepší investovat desítky tisíc do solárních panelů, malé větrné elektrárny nebo tepelného čerpadla.

Sdílejte stránku na sociálních sítích

© Burning Technology a.s. | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Projekty EU >