• Čeština
  • English
  • Deutsch
  • Français
  • Русский

Rozpoutá vášeň

Nakupte v e-shopu

Rádce krbaře

krby AmbiFire

Téma na duben: krbová kamna a vložky konci sezony

Ať se nám to líbí nebo ne, jaro je tady. Duben bývá většinou posledním měsícem, kdy se kontinuálně vytápí objekty. V květnu také mohou přijít vpády studeného vzduchu, ale pouze krátkodobě. Při ukončení topné sezony a při užívání krbových kamen nebo vložek je třeba myslet na úkony, které je vhodné udělat tak, abyste našli topná tělesa připravena ve skvělém stavu i před další topnou sezonou, tedy zhruba v září.

krby AmbiFire

Téma na březen: konvekční a sálavé vytápění

Krbová kamna nebo krbové vložky předávají v rámci své činnosti do prostoru buď teplo, které je výhodně pro vytopení jedné malé místnosti, nebo naopak teplo vhodné pro vytopení celého domu. Jde o teplo konvekční a sálavé.

Sálavé a konvekční vytápění fungují na zcela odlišných fyzikálních základech. Zjednodušeně řečeno – konvekční zahřívá pouze vzduch v prostoru, ovšem sálavé vytápění ohřívá okolní předměty a materiál, tedy stěny, nábytek, koberec apod. A právě tyto předměty a materiály dále sálají teplo do místnosti. Konvekční vytápění funguje na principu termodynamiky. Sálavé vytápění funguje na principu kvantové mechaniky.

krby AmbiFire

Téma na únor: konkurenční výhody krbových kamen a vložek zn. AmbiFire

Při koupi krbových kamen nebo vložek se zákazník většinou orientuje dle:

krby AmbiFire

Téma na leden: tipy, jak používat krbová kamna a vložky

Používání krbových kamen a vložek není žádná věda, ale základní pravidla prostě existují a pro efektivní používání doporučujeme se jich držet. Cílem by mělo být:

krby AmbiFire

Téma na prosinec: čištění skla u krbových kamen a vložek

V tomto článku se zaměříme na věčný problém krbových kamen a vložek, tedy špinavé sklo. Sklo je vlastně výkladní skříní, přes které vnímáme teplo a krásu plápolajícího ohně. Krbové sklo je vysoce odolné vůči vysokým teplotám, ovšem zašpinění samozřejmě neodolá. Přes veškerou snahu majitele se vlivem používání zanese kouřem, dehtem apod. Platí pravidlo, že pokud jako majitel zatápím a topím tak, jak mám, intenzita zanesení skla je výrazně pomalejší v čase a méně intenzivní.

krby AmbiFire

Téma na listopad 2021: Jak správně zatopit v krbových kamnech či vložkách

Koupit si krbová kamna nebo vložku je jedna věc. Věc druhá je instalace, při které již potřebujete mít znalosti v oboru a je lepší ji svěřit odborníkům, tedy kamnářům. Když máte hotovo, vážně není od věci správně porozumět tomu, jakým dřevem přikládat, jak funguje tah komína a další náležitosti, které ovlivňují kvalitu hoření.

krby AmbiFire

Téma na říjen 2021: Koncentrický komín a jeho výhody

Dnes přinášíme krátký článek na technické téma přívodu a odvodu spalin z kamen. Výběr komínu souvisí s technickými možnostmi kamen, tedy zda mají horní zapojení koncentrického kouřovodu. V produkci zn. AmbiFire nabízíme hned 3 prodejní druhy krbových kamen s tzv. koncentrikou: CARINA, CARINA S, VELA FS a jednu řadu kamen pro OEM produkci (není zatím v nabídce pro veřejnost).

krby AmbiFire

Téma na září 2021: Jak vybrat dřevo do krbových kamen a vložek a jeho optimální uskladnění

Dnešní článek se věnuje tématu výběru a přípravy palivového dřeva na topnou sezonu, včetně jeho uskladnění. Obecně platí, že otevřené krby jsou málo úsporné a plní spíše dekorativní funkci. Spotřeba dřeva v nich je tedy velmi vysoká. Naopak krbová kamna a vložky vynikají úsporností, vzhledem k uzavřenému topeništi. Dnešní kamna dosahují účinnosti spalování okolo 80%. Chcete-li za dřevo ušetřit, zvolte při výběru topného tělesa krbová kamna nebo krbovou vložku.

krby AmbiFire

Téma na léto 2021: Jak připravit krbová kamna a vložku na sezonu

Letní prázdninové měsíce vnímáme jako dobu, kdy by majitelé krbů, krbových kamen nebo vložek měli investovat trochu času, případně i peněz, do přípravy těchto zdrojů tepla na novou sezonu. Důvod je jasný a stejný jako třeba u radiátorů, až na výjimky jsou v letním období mimo provoz. Poctivá příprava se nám vrátí v bezproblémovém provozu v následující sezoně. Naopak, podcenění, zejména absence kontroly spalinových cest, může mít fatální následky. Je třeba mít na paměti, že oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. Níže uvádíme hlavní rady, které vám pomohou nastartovat novou sezonu bez obtíží:

krby AmbiFire

Téma na červen 2021: Účinnost spalování kamen a vložek

Proč je účinnost spalování tak důležitá vlastnost?

Účinnost spalování udává míru efektivnosti využití energie obsažené v palivu, v našem případě pro potřeby vytápění. Účinnost spalování kamen nebo vložek nemůže být nikdy 100%, protože je ovlivněna řadou faktorů. Výrobci uvádějí u svých kamen účinnost spalování v % a nejčastěji se pohybuje od 75 do 85%. V praxi to znamená, že uvedené procento vám vytopí objekt a zbylých 25 – 15% se využije pro odvod spalin komínem. Udávaná účinnost výrobcem je vždy maximální možná u daných kamen nebo krbu. Velký vliv na účinnost spalování má velikost a tvar spalovací komory, resp. prostor a čas potřebný na spálení škodlivin. Mezi podstatné faktory patří správné množství přiváděného vzduchu, a to v optimálním poměru mezi primární, sekundární a případně terciální spalování. Svou roli mají ještě tahové podmínky v komíně.

© Burning Technology a.s. | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Projekty EU >